Jak zrobić dobrą sianokiszonkę w belach?

jak zrobić dobrą sianokiszonkę w belach

Sianokiszonka jest paszą z grupy pasz objętościowych, produkowaną z podsuszonych roślin, które poddawane są beztlenowemu procesowi kiszenia w celu zwiększenia biodostępności witamin. Stosowana jest w żywieniu różnorodnych zwierząt gospodarskich – małych i dużych przeżuwaczy, trzody chlewnej, drobiu – a także koni i zwierząt futerkowych. Karmione nią zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość witamin i minerałów, co korzystnie wpływa na ich system immunologiczny i procesy trawienne. W jaki sposób zrobić dobrą sianokiszonkę w belach?

jak zrobić dobrą sianokiszonkę w belach

Cechy dobrej sianokiszonki

Dobra sianokiszonka o dużych walorach odżywczych i smakowych posiada:

W paszy nie mogą znajdować się żadne zanieczyszczenia ani pleśń. Wysokiej jakości sianokiszonka powinna mieć wyraźny, przyjemnie kwaskowy zapach i lekko brązowy kolor. Znajdujące się w niej liście i łodygi muszą być łatwo dostrzegalne.

Jak przygotować dobrą sianokiszonkę w belach?

Aby przygotować dobrą sianokiszonkę w belach, należy zapewnić jak najwięcej wartości odżywczych i dobry smak, nie dopuścić do rozwoju pleśni, zadbać o dobre zbicie siana i owinąć bele specjalistyczną folią.

Zapewnienie jak największej ilości wartości odżywczych i dobrego smaku

W celu zapewnienia jak największej ilości wartości odżywczych i dobrego smaku sianokiszonki do jej wytwarzania należy wykorzystać trawy skoszone w momencie, gdy łąka dopiero zaczyna się kłosić. Jeśli pole porośnięte jest różnymi gatunkami roślin, czas pokosu powinien być uzależniony od czasu dojrzewania przeważającego gatunki. Dzięki użyciu surówki zebranej na początku koszenia uzyskana pasza jest bardziej energetyczna i bogata w witaminy oraz składniki mineralne. Praktyka pokazuje również, że w ten sposób wykonana sianokiszonka jest chętniej spożywana przez zwierzęta.

Niedopuszczenie do rozwoju pleśni

Przy produkcji sianokiszonki konieczne jest odpowiednie odizolowanie bali od tlenu, co pozwala na prawidłowy przebieg procesu fermentacji beztlenowej i nie dopuszcza do rozpoczęcia procesów gnilnych. Niezwykle istotne jest również niedopuszczenie do rozwoju pleśni, gdyż w ten sposób zainfekowana pasza może być szkodliwa dla zwierząt, przez co nie nadaje się już do użytku. Aby zapobiec psuciu sianokiszonki, przed zbiciem w bele siano musi zostać odpowiednio wysuszone. W tym celu skoszona trawa powinna zostać jak najszybciej rozrzucona przy pomocy przetrząsarki w sposób, który nie spowoduje zanieczyszczenia surowca.

Zadbanie o dobre zbicie siana w belach

W celu zapewnienia właściwych warunków dla fermentacji beztlenowej należy zadbać o dobre zbicie siana w belach. Zbyt miękki balot zaburza bowiem proces kiszenia.

Owinięcie sianokiszonki folią

Właściwie zbitą belę z sianokiszonką należy dokładnie owinąć przeznaczoną do tego celu folią. Pełni ona funkcję ochronną, zapewnia warunki beztlenowe i sprzyja procesowi fermentacji. Specjalistyczne folie do sianokiszonki charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Chronią wnętrze beli nie tylko przed dostępem tlenu, lecz także przed promieniowaniem UV i różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi, między innymi wilgocią, pyłami oraz niskimi i wysokimi temperaturami. To właśnie  tego typu folie umożliwiają produkcję najwyżej jakości paszy dla zwierząt gospodarskich.

Folia ULTRAX

Folia ULTRAX powstaje z zaawansowanych technologicznie, wytrzymałych materiałów, z wykorzystaniem sprawdzonej technologii pięciowarstwowej, przez co zostaje wyposażona w warstwę klejącą, dwie warstwy mechaniczne, warstwę barierową oraz warstwę ochronną. Folia ULTRAX jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki niej możliwe są:

folia ultrax do sianokiszonki w belach

Innowacyjna folia do sianokiszonki ULTRAX jest najlepszą i najsilniejszą folią na rynku. Dzięki swoim parametrom umożliwia produkcję najwyższej jakości sianokiszonki posiadającej duże walory odżywcze i smakowe.

Przeczytaj także: