Zero waste w CAST – jakie rozwiązania stosujemy?

zero waste w firmie cast

CAST to firma specjalizująca się w produkcji innowacyjnych folii stretch. Wszystkie nasze wyroby powstały na bazie opatentowanych, autorskich rozwiązań. Przykładamy dużą wagę do dobrostanu planety i staramy się, by nasze procesy miały jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Z tego powodu wdrożyliśmy w naszej firmie rozwiązania zero waste, które pomagają nam pracować w sposób bardziej ekologiczny.

zero waste w firmie cast

Niemarnowanie odpadów

Jednym z podstawowych rozwiązań zero waste, stosowanych przez firmę CAST, jest niemarnowanie odpadów. Jest to możliwe dzięki wdrożeniu mechanizmów produkcji bezodpadowej. Zakłada ona ponowne zagospodarowanie pozostałości po procesie produkcyjnym. Niemarnowanie odpadów powstałych w czasie wytwarzania folii stretch umożliwia proces regranulacji. Polega on na wykorzystaniu ścinków i zużytej folii do stworzenia nowego produktu. Regranulacja przebiega w kilku etapach.

  1. Zebranie powstałych w czasie produkcji ścinków i zużytej folii z magazynów i centrów dystrybucji.
  2. Oczyszczenie i osuszenie zebranych ścinków i zużytej folii.
  3. Zmielenie ich w specjalnym młynie.
  4. Osuszenie rozdrobnionej folii w celu ostatecznego wyeliminowania wilgoci, która mogłaby negatywnie wpłynąć na procesy przetwórcze.
  5. Umieszczenie rozdrobnionych i osuszonych ścinków w ekstruderze, gdzie następnie ulegają przetworzeniu do regranulatu.

Regranulat przybiera formę nitek lub granulek i może występować w różnych kolorach.  Zgodnie z założeniami produkcji bezodpadowej firma CAST wykorzystuje to tworzywo do wytwarzania ekologicznych folii stretch i folii do owijania sianokiszonki. W tym celu regranulat jest rozgrzewany, a następnie równomiernie rozprowadzany na głowicy wytłaczarki, gdzie nadawane są mu wymagane właściwości. Po ostudzeniu powstaje gotowa do użytku folia.

Wykorzystanie ciepła odpadowego do podgrzewania wody

CAST realizuje założenia zero waste, wykorzystując ciepło odpadowe, czyli energię powstającą przy okazji procesów produkcyjnych, do podgrzewania wody. Pozwala nam to zwiększyć efektywność energetyczną i tym samym zredukować wydatki na energię. Dzięki efektywnemu wykorzystaniu ciepła odpadowego jesteśmy w stanie ograniczyć emisyjność naszej firmy, co pozwala zmniejszyć negatywny wpływ prowadzonej przez nas działalności na środowisko naturalne.

Niemarnowanie przestrzeni na paletach

Firma CAST pakuje swoje produkty tak, by nie marnować przestrzeni na paletach. Staramy się odpowiednio układać nasze folie i tym samym oszczędzać miejsce w transporcie. Pozwala to ograniczyć bezpośrednią emisję gazów cieplarnianych firmy, a w efekcie obniżyć jej ślad węglowy.

Wielokrotne wykorzystanie przekładek papierowych

Przekładki papierowe są powszechnie używane w celu oddzielenia warstw produktów ułożonych na palecie. Wzmacniają one stabilność całego ładunku i chronią towary przed zanieczyszczeniami oraz kurzem. Przekładki papierowe wykonane są tektury falistej – są niezwykle wytrzymałe, dlatego nie ma powodu, by wyrzucać je po jednym użyciu. W firmie CAST wielokrotnie wykorzystujemy przekładki używane do pakowania folii JUMBO. Pozwala nam to znacznie ograniczyć ilość produkowanych odpadów.

eko przekładki papierowe do folii

Wielokrotne wykorzystanie tulei

Tuleje papierowe znajdują zastosowanie w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są do nawijania folii stretch i folii rolniczej, a także kabli, taśmy, papieru oraz materiałów drukowanych, takich jak na przykład mapy i plakaty. Są sztywne i odporne na zgniecenia, dzięki czemu mogą być wykorzystywane wielokrotnie. W CAST tuleje ∅76, używane do produkcji JUMBO, stosowane są wiele razy. Warto również zauważyć, że wyrób ten powstaje na bazie papieru makulaturowego, a po utracie swoich właściwości w całości podlega recyklingowi, jest więc rozwiązaniem niezwykle ekologicznym.

Ponowne wykorzystanie worków po regranulacie

W firmie CAST nie tylko ścinki i zużyta folia ulegają przetworzeniu i ponownemu wykorzystaniu. Procesowi regranulacji poddawane są także worki służące do przechowywania regranulatu. W ten sposób jesteśmy w stanie zmaksymalizować ilość objętych recyklingiem surowców i do minimum ograniczyć produkcję odpadów.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań zero waste, firma CAST znacząco ogranicza negatywny wpływ prowadzonej działalności na środowisko naturalne. Wymierne korzyści wynikające z proekologicznej postawy odczuwają również nasi klienci. Ponowne wykorzystanie produktów i surowców sprawia, że koszt produkcji jest mniejszy, przez co ceny naszych wyrobów są bardzo atrakcyjne.

Przeczytaj także: