Wyzwania w produkcji i dystrybucji folii stretch – jak sobie z nimi radzimy?

wyzwania w produkcji folii stretch

Firma CAST jest wiodącym producentem ekologicznej folii stretch. W jej katalogu znajdują się przyjazne dla środowiska naturalnego folie przemysłowe, przeznaczone do owijania palet oraz paczek o różnych gabarytach, a także rolnicze, zaprojektowane z myślą o produkcji sianokiszonki.

wyzwania w produkcji folii stretch

Czemu folia stretch zawdzięcza swoją popularność?

Folia stretch to uniwersalny produkt o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu, rolnictwie, ogrodnictwie, a także w branży budowlanej i remontowej. Stanowi wyposażenie wielu zakładów produkcyjnych, magazynów i firm transportowych.

Folia stretch zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim niezwykłej wytrzymałości, odporności na uszkodzenia mechaniczne, hydrofobowości, wysokiej elastyczności oraz doskonałej przyczepności. Dzięki tym cechom idealnie dopasowuje się do nawet najbardziej nieregularnych kształtów, zapewniając pakowanym przedmiotom ochronę przed zniszczeniem, zabrudzeniami, wilgocią, wysoką i niską temperaturą, a także niekorzystnym oddziaływaniem promieniowania UV.

Wyzwania stojące przed producentami folii stretch

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i wdrożenia przez kraje Unii Europejskiej stosownych środków zapobiegawczych, producenci folii stretch stają przed wyzwaniami wynikającymi z obostrzeń dotyczących wytwarzania dóbr z tworzyw sztucznych. Do tej pory aż 79% wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych wyrzucono, 12% spalono, a tylko 9% poddano recyklingowi. By zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko naturalne, producenci folii stretch są zobligowani do wdrożenia rozwiązań umożliwiających zwiększenie efektywności zużycia energii i redukcję wytwarzanych zanieczyszczeń. Sposobami na zmniejszenie śladu węglowego, z jakich powinny korzystać przedsiębiorstwa działające na rynku tworzyw sztucznych, są między innymi:

Produkcja folii w CAST

Produkcja w firmie CAST przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań i zaawansowanych technologicznie materiałów. W efekcie powstają różnorodne folie przemysłowe – STANDARD, FORCE, POWER i EKO – oraz rolnicze – ULTRAX i E-TRAX. W zależności od wdrożonych metod produkcyjnych, wytwarzane są folie stretch ręczne, służące do ręcznego owijania towaru na paletach, oraz folie stretch maszynowe, przeznaczona do owijania towaru na paletach z zastosowaniem automatów owijających.

Firma CAST produkuje również folię stretch w formie Minirolki, stworzoną z myślą o wstępnym zabezpieczaniu ładunków paletowych, łączeniu i banderolowaniu produktów oraz grupowaniu niewielkich przesyłek, a także folię prestretch METALINE, będącą folią wstępnie rozciągniętą. Dystrybucja wszystkich dostępnych w katalogu firmy CAST folii ma miejsce nie tylko w Polsce, lecz także za granicą.

Techniki wykorzystywane przy produkcji folii stretch w CAST

Przy produkcji folii stretch firma CAST wykorzystuje techniki pozwalające na realizację założeń gospodarki o obiegu zamkniętym i dąży do rozwoju produkcji bezodpadowej. Umożliwia to ograniczenie zużycia materiałów i zredukowanie ilości odpadów powstających w czasie procesu produkcji.

Ponowne zagospodarowanie odpadów

Ponowne zagospodarowanie odpadów polega na zebraniu powstałych w czasie produkcji ścinków folii i połączeniu ich ze zużytą folią odebraną z miejsc, w których jest użytkowana. Tak zebrany materiał stanowi bazę dla surowca, który jest następnie wykorzystywany do produkcji ekologicznych folii stretch.

Jak działa gospodarka o obiegu zamkniętym?

Przetworzenie odpadów w regranulat

Zebrane ścinki i arkusze zużytej folii są czyszczone, a następnie osuszane i mielone w specjalnym młynie. Powstałe w ten sposób tworzywo kolejny raz poddawane jest suszeniu, a następnie umieszczane w ekstruderze, gdzie ulega przetworzeniu do regranulatu, przybierającego formę nitek lub granulek. Wpływ na jego specyfikację ma przede wszystkim materiał pierwotny, z jakiego został pozyskany.

Wykorzystanie regranulatu do produkcji folii

Regranulat wykorzystywany jest do produkcji wysokiej jakości ekologicznej folii stretch. W pierwszej kolejności zostaje on rozgrzany, a następnie ulega równomiernemu rozprowadzeniu na głowicy wytłaczarki. Umieszczone w maszynie filtry pozwalają nadać tworzywu określony stopień elastyczności oraz wytrzymałości na rozdarcia i uszkodzenia mechaniczne innego typu. Po ostudzeniu rozprowadzonego w wytłaczarce regranulatu powstaje gotowa do użytku folia.

Przeczytaj także: