Sianokiszonka – jak ją zrobić? Niezbędne wskazówki

tworzenie sianokiszonki

Sianokiszonka stanowi doskonałą alternatywę dla siana czy traw w żywieniu zwierząt. Jest powszechnie stosowana w wielu krajach i cieszy się dużym uznaniem wśród hodowców, zwłaszcza bydła. Warto zatem wiedzieć, jakie właściwości ma sianokiszonka oraz jak wygląda proces jej produkcji.

tworzenie sianokiszonki

Czym jest sianokiszonka?

Sianokiszonka to rodzaj paszy objętościowej, która powstaje w wyniku fermentacji. Proces ten wymaga wiedzy, staranności oraz zachowania wysokiej higieny. Zakiszeniu poddawana jest trawa, która musi być skoszona w odpowiednim czasie. Sianokiszonka cechuje się wysoką wartością odżywczą, dostarczając zwierzęciu wiele cennych składników oraz witamin. Tym rodzajem paszy najczęściej karmione są krowy i konie, jednak należy pamiętać o prawidłowym dopasowaniu ilości pokarmu do indywidualnych zapotrzebowań.

Jakie zwierzęta się nią karmi?

Sianokiszonka cieszy się szczególnym uznaniem wśród hodowców zwierząt gospodarskich. Doskonale sprawdza się w żywieniu krów, koni czy kóz. Jednak ważnym aspektem jest odpowiednio zbilansowana dieta, która będzie dobrana do indywidualnego zapotrzebowania zwierzęcia. W tym celu warto stosować naprzemiennie pasze objętościowe oraz treściwe. Bogactwo składników odżywczych, witamin, makro- i mikroelementów zagwarantują odpowiedni stan zdrowia oraz dobrą kondycję zwierząt.

Dlaczego warto korzystać z sianokiszonki?

Sianokiszonka cieszy się sporą popularnością wśród rolników i hodowców, dzięki czemu jest jedną z najchętniej stosowanych pasz. Bogactwo składników odżywczych, witamin, soli mineralnych, makro- i mikroelementów zapewniają optymalne zaspokojenie potrzeb żywnościowych zwierząt hodowlanych. Dużym atutem są również walory smakowe. Sianokiszonka niewiele różni się od świeżej trawy pod względem wartości odżywczych, natomiast w kwestiach energetycznych jej przewaga nad sianem sięga nawet 50%. Co ważne, ten rodzaj paszy jest świetnym wyborem dla alergików. Doskonale sprawdza się jako pożywienie dla zwierząt uczulonych na pyłki i kurz. Sporą zaletą są również walory smakowe i wysoka wartość energetyczna.

Jak produkuje się sianokiszonkę?

Proces produkcji sianokiszonki odbywa się w kilku etapach. Pierwszym i najważniejszym jest jakość traw. Koszenie powinno odbywać się w terminie pierwszego pokosu, który zazwyczaj przypada na drugą połowę maja. To właśnie wtedy łąki zaczynają się kłosić. To optymalny czas na produkcję sianokiszonki, ponieważ jakość traw jest najlepsza, co przekłada się na wysokie walory smakowe oraz dużą zawartość składników odżywczych i witamin. Najbardziej wartościowym surowcem jest mieszanka traw z motylkowymi, których udział powinien wynosić ok. 20-40%. Takie proporcje pozwolą na zwiększenie udziału białka oraz makro- i mikroelementów w paszy. Kolejny etap to proces suszenia skoszonej trawy, który ma na celu wyeliminowanie nadmiaru wody. Kiedy sianokiszonka będzie przechowywana w belach, wówczas wartość suchej masy powinna optymalnie wynosić ok. 40-50%. Trawa musi być dobrze osuszona. Ostatnim etapem jest zbieranie w wały suchej masy przy pomocy prasy. Zebrany materiał jest owijany w folię i poddawany kiszeniu.

Jaką folię wykorzystać do sianokiszonki?

Wybierając odpowiednią folię do sianokiszonki, należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Najważniejszą cechą będzie wytrzymałość, gdyż przebicia lub przetarcia spowodują przedostanie się do wnętrza bel powietrza oraz wilgoci. Niestety takie zjawisko będzie skutkowało gniciem lub pleśnieniem sianokiszonki, przez co nie będzie nadawała się do użytku. Ważne jest również, aby folia była odporna na działanie niskich temperatur oraz promieniowanie UV. Dodatkowo powinna być elastyczna, dzięki czemu będzie szczelnie przylegać, co zagwarantuje optymalne warunki do fermentacji. Kolejnym ważnym aspektem jest jakość kleju. Dobre owinięcie i sklejanie uniemożliwiają przedostawanie się tlenu oraz wilgoci. Nie bez znaczenia jest również wydajność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wymienione parametry są kluczowe w produkcji sianokiszonki, dlatego też warto zdecydować się na zakup najwyższej jakości folii.

Polecamy folie do sianokiszonki ULTRAX oraz E-TRAX, które gwarantują zarówno prawidłowy proces fermentacji, jak i odpowiednie przechowywanie sianokiszonki.

Przeczytaj także: