Poradnik magazyniera: jak sprawnie owijać palety folią stretch?

owijanie palety folią stretch

Folia stretch to najczęściej stosowana ochrona towarów znajdujących się na paletach. Dużą jej zaletą jest uniwersalność, dzięki czemu może być zastosowana właściwie do wszystkiego. Świetnie spełnia swoje zadanie, dzięki precyzyjnemu przyleganiu, ponadto nie przesuwa się, więc skutecznie zabezpiecza towar przed ewentualnym uszkodzeniem czy przemieszczaniem się. Folia chroni również przed wilgocią i promieniowaniem UV. Jednak, aby w pełni spełniała swoją funkcję, konieczne jest odpowiednie owinięcie całej zawartości palety. Zatem, jak zrobić to skutecznie i szybko?

Jak prawidłowo i szybko owijać palety folią stretch?

Pakowanie palet to czynność, na którą składa się wiele zadań, począwszy od skompletowania całego towaru, poprzez jego sprawdzenie, zapakowanie oraz prawidłowe ułożenie na palecie. Jednym z najlepszych zabezpieczeń jest folia stretch. To właśnie ona skutecznie chroni przed wilgocią, kurzem czy innymi zabrudzeniami. Dodatkowo zabezpiecza towar przed uszkodzeniem czy kradzieżą. Ważnym zastosowaniem jest skuteczna ochrona ładunku. Prawidłowo owinięta paleta jest również bardziej stabilna w transporcie.

owijanie palety folią stretch

Folia stretch jest chętnie wykorzystywana nie tylko w branży logistycznej, ale także wszędzie tam, gdzie konieczne jest solidne zabezpieczenie transportowanego towaru. Ma ona wiele zalet, dzięki czemu jest powszechnie stosowana. Jej lekkość oraz elastyczność pozwalają na precyzyjne dopasowanie do zawartości palety. Z kolei wytrzymałość i odpowiednie przyleganie do każdego materiału sprawia, że towar jest solidnie zabezpieczony. Folia stretch świetnie scala ze sobą paletę z ładunkiem. Jednak, aby tak się stało, konieczne jest prawidłowe owinięcie towaru.

Wskazówki dla magazyniera: owijanie palety folią stretch

Proces streczowania nie jest trudnym czy czasochłonnym zadaniem, jednak musi być wykonany prawidłowo. Samo owinięcie palety to za mało, aby skutecznie zabezpieczyć towar. Tutaj potrzebna jest odpowiednia technika. Jeszcze przed przystąpieniem do owijania, należy sprawdzić ułożenie towaru. Ważne, aby żadne elementy nie wystawały i były równo poukładane.

  1. W pierwszej kolejności należy przywiązać część folii do spodu palety. Takie działanie będzie nie tylko pomocne, ale przede wszystkim pozwoli na szybkie i sprawne przeprowadzenie całego procesu.
  2. Ważne jest, aby do towaru przylegała wewnętrzna strona folii, gdyż zapewni lepsze klejenie.
  3. Dolną część palety należy dokładnie owinąć, minimum 3 razy. Mowa tutaj o precyzyjnym streczowaniu – zarówno palety, jak i dolnej części towaru. Zapewni to stabilność, dzięki czemu zawartość nie będzie się przesuwać nawet przy pochylaniu.
  4. Podczas streczowania niezwykle ważne jest odpowiednie napinanie folii. W trakcie owijania folia musi być dostatecznie mocno napięta i powinno wyczuwać się lekki opór, jednak należy uważać, aby nie była ona zbyt rozciągnięta.
  5. Ważną czynnością jest streczowanie górnej części palety – ją również należy owinąć trzykrotnie. Zapewni to odpowiednie przymocowanie i zabezpieczenie towaru.
  6. Kolejną czynnością jest mocowanie powierzchni górnej. Tutaj należy przeciągnąć folię przez róg palety, natomiast w połowie odległości od kolejnego rogu należy naciągnąć ją przez górną powierzchnię do najodleglejszego rogu, czyli krzyżowo. Następnie należy ponowić czynność tak, aby cała wierzchnia część była dokładnie i precyzyjnie pokryta.
  7. Ostatni krok to dokładne owinięcie bocznych ścian palety w celu precyzyjnego zabezpieczenia.

Warto pamiętać: im cięższy jest towar, tym więcej folii stretch należy użyć do owinięcia. Kilkukrotne streczowanie palety zapewni lepszą stabilność i ochronę przed uszkodzeniami oraz czynnikami zewnętrznymi.

magazynier owijający paletę folią stretch

Folia stretch zapewnia bezpieczeństwo towarów podczas transportu

Bezpieczny transport towarów wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Prawidłowo owinięta paleta pozwala na doskonałą ochronę jej zawartości przed przesuwaniem się bądź rozpadnięciem. Warto zatem skorzystać z powyższych wskazówek, by mieć pewność, że towar jest prawidłowo zabezpieczony i gotowy do transportu.

Każdy ładunek znajdujący się na palecie musi być odpowiednio przygotowany do transportu. Kluczowe jest zatem nie tylko odpowiednie ułożenie, ale przede wszystkim skuteczna ochrona. Właśnie dlatego najczęściej stosowanym zabezpieczeniem jest folia stretch. Dzięki jej właściwościom idealnie sprawdza się jako ochrona przed kurzem, wilgocią czy wszelkimi zabrudzeniami, ponadto skutecznie chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Przeczytaj także: