Parametry dobrze sporządzonej sianokiszonki – co ma na nie wpływ?

bele z sianokiszonką na polu

Sianokiszonka to pasza należąca do grupy pasz objętościowych. Produkowana jest z podsuszonych roślin, które poddawane są beztlenowemu procesowi kiszenia. Dzięki obecności i namnażaniu kultur bakterii zwiększeniu ulega biodostępność witamin w paszy. W produkcji sianokiszonki mogą zostać wykorzystane dodatki kiszonkarskie, takie jak na przykład bakterie kwasu mlekowego, odpowiedzialne za wartość odżywczą i pH paszy.

bele z sianokiszonką na polu

Zastosowanie sianokiszonki

Sianokiszonka stosowana jest w żywieniu różnorodnych zwierząt gospodarskich. Karmione są nią małe i duże przeżuwacze, a więc owce, kozy oraz krowy, a także trzoda chlewna i drób. Sianokiszonka znajduje również zastosowanie w hodowli koni oraz zwierząt futerkowych. Karmione nią zwierzęta otrzymują odpowiednią ilość witamin i minerałów, co korzystnie wpływa na ich system immunologiczny. Tego typu pasza oddziałuje również pozytywnie na procesy trawienne inwentarza. Z uwagi na to, że sianokiszonka nie jest materiałem pylącym, może być z powodzeniem wykorzystywana w karmieniu zwierząt z alergiami i chorobami układu oddechowego.

Parametry wysokiej jakości sianokiszonki

Wysokiej jakości sianokiszonka posiada:

Po czym poznać dobrze wykonaną sianokiszonkę?

Dobrze wykonana sianokiszonka ma wyraźny, przyjemnie kwaskowy zapach i lekko brązowy kolor, a znajdujące się w niej liście i łodygi są łatwo dostrzegalne. Nie występują w niej żadne zanieczyszczenia ani pleśń.

Jak sporządzić wysokiej jakości sianokiszonkę?

Aby sporządzić wysokiej jakości sianokiszonkę, należy skosić trawę w odpowiednim momencie, właściwie wysuszyć siano, a następnie umiejętnie zbić i owinąć balot.

Koszenie trawy

Trawę na sianokiszonkę należy skosić w momencie, gdy łąki dopiero zaczynają się kłosić. W tej fazie rozwoju rośliny dostarczają bowiem większe ilości strawnego białka, co sprawia, że wyprodukowana z nich pasza jest bardziej energetyczna i bogata w witaminy oraz składniki mineralne.

Suszenie siana

Siano na sianokiszonkę musi zostać odpowiednio wysuszone, by zapewnić właściwe warunki dla beztlenowego procesu kiszenia i osiągnąć optymalny poziom wilgotności paszy. W tym celu skoszona trawa powinna zostać jak najszybciej rozrzucona przy pomocy przetrząsarki w sposób, który nie spowoduje zanieczyszczenia surowca.

koń jedzący sianokiszonkę

Zbicie i owinięcie balotu

Właściwie wysuszone siano musi zostać zbite w balot, a następnie szczelnie owinięte specjalnie do tego celu przeznaczoną folią. Pełni ona funkcję ochronną, a także zapewnia warunki beztlenowe i sprzyja procesowi fermentacji. Jej celem jest izolacja wnętrza balotu przed dostępem tlenu, którego obecność inicjuje niepożądane procesy gnilne. Przed owinięciem należy upewnić się, że surowiec został właściwie zbity – zbyt miękki balot zaburza bowiem przebieg beztlenowego procesu kiszenia.

Doskonałą folią do sianokiszonki jest folia ULTRAX, zaprojektowana w sposób pozwalający zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jej produkcja przebiega z wykorzystaniem sprawdzonej technologii pięciowarstwowej. Dzięki niej folia zostaje wyposażona w warstwę klejącą, dwie warstwy mechaniczne, warstwę barierową oraz warstwę ochronną. ULTRAX charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także niską przenikalnością tlenu. Folia ta pozwala więc zapewnić właściwy przebieg procesu fermentacji beztlenowej wewnątrz balotu i nie dopuszcza do rozpoczęcia procesów fermentacji tlenowej, czyli procesów gnilnych. Do korzyści, jakie mogą czerpać producenci sianokiszonki decydujący się na owinięcie balotów folią ULTRAX, należą ponadto:

Produkowana przez firmę CAST folia do sianokiszonki ULTRAX daje gwarancję uzyskania wysokiej jakości paszy, doskonale nadającej się do karmienia zwierząt gospodarskich. Jej dodatkową zaletą jest konkurencyjna, niska w stosunku do jakości cena, która pozwala znacząco zredukować koszty produkcji sianokiszonki.

Przeczytaj także: