Owijarki stretch wykorzystywane są przez firmy, które chcą poprawić swoją wydajność, a także usprawnić i przyspieszyć proces pakowania towarów. Czym są te urządzenia i jak działają?
Owijarka stretch – co to za urządzenie?
Owijarka stretch to urządzenie wykorzystywane w celu owijania towarów znajdujących się na paletach oraz innych produktów eksploatacyjnych elastyczną folią stretch. Folia ta sprawia, że wszystkie towary są zabezpieczone podczas transportu i wykazują odporność na zabrudzenia oraz kurz. Owinięte produkty są ponadto odpowiednio ułożone i stabilne, co zapobiega ich mechanicznemu uszkodzeniu. Owijarki stretch są używane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki nim firma, której działalność wymaga właściwego opakowania towarów, jest w stanie zoptymalizować liczne zachodzące w niej procesy.
Rodzaje owijarek stretch
Istnieje wiele rodzajów owijarek stretch. Z uwagi na stopień zaawansowania można wyróżnić owijarki ręczne, półautomatyczne i automatyczne.
Owijarki ręczne
Owijarki ręczne, jak sugeruje nazwa, są sterowane manualnie. Urządzenia tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim w przedsiębiorstwach i magazynach, które w ciągu jednego dnia roboczego pakują niewielką ilość towarów.
Owijarki półautomatyczne
W wypadku owijarek półautomatycznych możliwe jest zapisywanie programów z parametrami pracy. Pozwala to na pakowanie towarów w sposób powtarzalny i zapewnia kontrolę ilości zużytej folii stretch, co przekłada się na ograniczenie kosztów operacyjnych firmy.
Owijarki automatyczne
Owijarki automatyczne to zaawansowane pod względem technicznym urządzenia, które poza ustawieniem pożądanych parametrów nie potrzebują obsługi operatora. Pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo pracy i zapewniają dużą oszczędność czasu. Sprawdzają się przede wszystkim w firmach i magazynach, w których wymagana jest pełna integracja procesu pakowania palet.
Owijarki stretch można również podzielić ze względu na ich budowę. Na tej podstawie wyróżnia się owijarki:
- talerzowe, ręczne i automatyczne, wyposażone w specjalny talerz obrotowy, na którym umieszczany jest pakowany towar,
- ramieniowe, półautomatyczne i automatyczne, wyposażone w ruchome ramię owijające towar folią,
- pierścieniowe, w pełni automatyczne, wyposażone w obrotowy pierścień nawijający folię stretch na paletę,
- samojezdne, czyli w pełni zautomatyzowane roboty, które poruszają się po całym zakładzie, podjeżdżają pod konkretne towary i owijają je folią stretch w dowolnym miejscu.
Owijarki stretch można ponadto podzielić na poziomie i pionowe, w zależności od sposobu owijania towaru.
Przebieg procesu pakowania palet z wykorzystaniem owijarki stretch
Proces pakowania palet z wykorzystaniem owijarki stretch może przebiegać na kilka sposobów. W zależności od rodzaju zastosowanego urządzenia owijanie zakłada obracanie ładunku na specjalnym stole obrotowym lub obracanie ramienia, pierścienia bądź całego wózka z folią stretch wokół ładunku. Bez względu na rodzaj zaimplementowanej metody, na skutek użycia owijarki stretch paleta z ładunkiem zostaje odpowiednio zabezpieczona i posiada ten sam stały, powtarzalny kształt. W zależności od potrzeb firmy, proces pakowania można spersonalizować, ustawiając odpowiednie parametry maszyny owijającej.
Jaką folię stretch wykorzystuje się w owijarkach?
W owijarkach wykorzystuje się folię maszynową. W ofercie firmy CAST dostępne są folie maszynowe stretch STANDARD oraz POWER.
Folia maszynowa stretch STANDARD
Folia maszynowa stretch STANDARD to wysokiej jakości produkt wykonany z granulatów światowej klasy. Została zaprojektowana z myślą o owijaniu towaru na paletach z wykorzystaniem owijarek. Cechuje się rozciągliwością na poziomie 120% – 150%. Folia ta dostępna jest w różnych grubościach – od 12 do 34 mikronów – oraz różnych szerokościach – 250 i 500 milimetrów – przez co ma bardzo szerokie zastosowanie. Dużą zaletę folii maszynowej stretch STANDARD stanowi możliwość poddania jej procesowi recyklingu.
Folia maszynowa stretch POWER
Folia maszynowa stretch POWER zapewnia wysoką ochronę owiniętego towaru przed brudem i kurzem. Cechuje się doskonałym stopniem kleistości, wysoką przejrzystością po owinięciu palety oraz niezwykłą rozciągliwością na poziomie 350%. Oznacza to, że z 1 metra folii można osiągnąć aż 4,5 metra po rozciągnięciu, co pozwala zmniejszyć jej zużycie i stanowi źródło oszczędności dla użytkownika. Folia maszynowa stretch POWER wymaga stałego utrzymania procesu oraz wykorzystania wysokiej klasy owijarek wyposażonych w moduły do rozciągania folii.
Przeczytaj także: