Owijanie towaru folią – ręcznie czy maszynowo?

owijanie folią stretch

Folie stretch są hydrofobowe, wytrzymałe, i odporne na rozrywanie. Cechują się ponadto wysoką elastycznością i doskonałą przyczepnością, dzięki czemu z łatwością dopasowują się do nawet najbardziej nieregularnych kształtów. Ze względu na swoje parametry folie stretch stanowią wyposażenie wielu zakładów produkcyjnych, magazynów i firm transportowych, gdzie stosowane są do owijania palet, a także paczek o mniejszych gabarytach.

owijanie folią stretch

Czym jest stretchowanie?

Owijanie umieszczonego na paletach towaru przy pomocy specjalistycznej folii stretch określa się mianem stretchowania. Sprawia, że towar jest odpowiednio zabezpieczony przed kurzem i innego rodzaju czynnikami, na jakie jest narażony w trakcie transportu. Dzięki owijaniu można również zapewnić właściwe ułożenie i stabilność produktów, co pozwala zapobiegać ich mechanicznemu uszkodzeniu. Przystępując do stretchowania, należy pamiętać o:

W celu zapewnienia lepszej stabilizacji towaru warto przeciągnąć folię po przekątnej, zaczynając od jednego z rogów palety.

Stretchowanie ręczne

Stretchowanie ręczne, jak sama nazwa wskazuje, polega na manualnym owinięciu towaru folią stretch. Metoda ta pozwala na zapakowanie praktycznie każdego produktu, umożliwia bowiem dokładne dopasowanie folii do nawet bardzo nieregularnych kształtów. Stretchowanie ręczne nie gwarantuje powtarzalności procesu, jest praco- i czasochłonne, wymaga również zużycia stosunkowo dużych ilości folii stretch w przeliczeniu na jedną paletę. Zakłada także stosowanie niskich palet, by operator mógł dosięgnąć do nich z posadzki.

Gdzie praktykuje się ręczne owijanie towaru?

Ręczne owijanie towaru praktykuje się przede wszystkim w przedsiębiorstwach i magazynach, które w ciągu jednego dnia roboczego pakują niewielką ilość towarów. Mowa więc o małych firmach, osiedlowych sklepach spożywczych i innych punktach handlowych działających na niewielką skalę.

ręczne owijanie towaru stretchem

Stretchowanie maszynowe

Stretchowanie maszynowe polega na owijaniu palet z towarem folią stretch przy pomocy specjalnych urządzeń zwanych owijarkami. Są to zaawansowane pod względem technicznym maszyny, które poza ustawieniem pożądanych parametrów nie potrzebują obsługi operatora. Owijarki pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo pracy, zapewniają dużą oszczędność czasu i gwarantują pełną powtarzalność procesu. Maszyny te wykorzystują również znacznie mniej folii stretch niż ręczni operatorzy, są więc niewątpliwie bardziej ekonomiczne. Owijarki maszynowe można podzielić na poziomie i pionowe, w zależności od sposobu owijania towaru. Wyróżnia się ponadto modele ramieniowe, pierścieniowe oraz samojezdne.

Owijarki ramieniowe wyposażone są w ruchome ramię, które owija folię stretch wokół ładunku.

Owijarki pierścieniowe posiadają obrotowy pierścień nawijający folię stretch na paletę.

Owijarki stretch to w pełni zautomatyzowane roboty, które poruszają się po całym zakładzie, podjeżdżają pod konkretne towary i owijają je folią stretch w dowolnym miejscu.

Gdzie praktykuje się maszynowe owijanie towaru?

Maszynowe owijanie towaru praktykuje się w różnych gałęziach przemysłu. Metoda ta sprzyja optymalizacji zachodzących w firmie procesów, przez co sprawdza się przede wszystkim w dużych firmach i magazynach, w których wymagana jest pełna integracja procesu pakowania palet. Stretchowanie maszynowe jest więc wykorzystywane przez hale i magazyny o dużej kubaturze, sieci hipermarketów i korporacje zajmujące się transportem dużych ilości towarów.

Która metoda owijania towaru jest lepsza?

Maszynowe owijanie towaru wymaga dużych nakładów finansowych w postaci zakupu specjalistycznej owijarki stretch, co może hamować wiele przedsiębiorstw dysponujących ograniczonym budżetem. Inwestycja ta jest jednak niezwykle opłacalna, pozwala bowiem uzyskać szereg różnorodnych korzyści. Dzięki stretchowaniu maszynowemu możliwe jest owinięcie palet z towarem znacznie lepiej, szybciej, a także taniej, niż w wypadku zastosowania metody manualnej. W efekcie zakup automatycznej owijarki do folii stretch to inwestycja, która potrafi zwrócić się już po upływie kilku miesięcy.

Przeczytaj także: