Jak zabezpieczyć ładunki o nieregularnych kształtach?

nieregularny kształt owinięty folią stretch

Przewóz dużych przedmiotów o nieregularnych kształtach to spore wyzwanie. Uszkodzenia związane z transportem lub nieodpowiednim przechowywaniem gabarytów, niekiedy są na tyle poważne, iż dany przedmiot nie nadaje się już do użytku. Dlatego tak istotne jest ich odpowiednie zabezpieczenie. Co zatem najlepiej się do tego sprawdzi? Z jakich opcji warto skorzystać, decydując się na wysyłkę produktów?

nieregularny kształt owinięty folią stretch

Typy ładunków o nieregularnych kształtach

W każdej gałęzi przemysłu można wyróżnić konkretną grupę ładunków, które są problematyczne w transporcie. Niezależnie jednak od tego, w jakiej dziedzinie handlu się specjalizujemy, odpowiednie zabezpieczenie produktów ma znaczenie. Gwarancja, że dany produkt dotrze do kontrahenta czy klienta nienaruszony, to jeden z podstawowych obowiązków każdego – małego oraz dużego przedsiębiorcy. Zniszczone w transporcie lub podczas magazynowania ładunki, to ogromne straty dla firmy. W efekcie niektóre z tych produktów zupełnie nie nadają się do dalszego użytku.

Z pewnością do kategorii ładunków o nieregularnych kształtach, które sprawiają producentom oraz sprzedawcom problem w transporcie czy magazynowaniu, są uprzednio skręcone meble oraz płyty meblowe. Wpływ na to ma ich wielkość, a także ciężar. Dodatkowo, nowoczesne meble to nie zawsze tylko proste bryły. Obecnie poszczególne elementy meblowe są wyposażone w elementy ozdobne, dodatkowe półki oraz wnęki, które znacznie utrudniają ich przenoszenie. Brak prostych powierzchni jest także problematyczne w przypadku przechowywania mebli w halach magazynowych.

Kiedy należy odpowiednio zabezpieczyć przedmioty o nieregularnych kształtach?

Transport dużych artykułów o niestandardowych kształtach jest uciążliwy, podobnie jak ich magazynowanie. Dodatkowo cały proces powinien zostać zaplanowany i przeprowadzony tak, aby nie doszło do uszkodzenia ładunku – niezależnie od tego w jakich warunkach jest przechowywany, czy jakim sposobem jest przewożony.

Producenci i sprzedawcy mogą skorzystać z rozwiązania, które pomoże im w odpowiednim zabezpieczeniu towaru – zwłaszcza tego o nieregularnych kształtach. Wyróżnia się tutaj między innymi folię stretch oraz mocne kartony.

Folia stretch – najlepszy sposób na ochronę produktu przed zniszczeniem

Folia stretch charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia. Tego typu folia ściśle przylega do produktu, skutecznie chroniąc go przed uszkodzeniem. W praktyce wystarczy owinąć ładunek gabarytowy kilkukrotnie folią, aby mieć pewność, iż w trakcie transportu lub magazynowania na dużych halach, nie ulegnie on uszkodzeniu.

Ciekawym sposobem na zabezpieczenie dużej ilości ładunków, które są układane na paletach, jest owinięcie całej jej zawartości. Dzięki temu producent zyskuje pewność, iż w trakcie transportu żaden artykuł nie zsunie się z palety, a tym samym – dotrze na miejsce docelowe w odpowiednim stanie.

owijanie mebli folią stretch

Obecnie wyróżnia się wiele rodzajów folii stretch. Doskonale przylega ona do artykułu, chroniąc go tym samym przed zabrudzeniem, uszkodzeniem oraz zamoknięciem. Ciekawą propozycją są również proekologiczne folie przemysłowe, których parametry są zbliżone do tradycyjnej folii, ale ich produkcja zmniejsza obciążenie środowiska.

Czy kartony to dobry sposób na zabezpieczenie ładunku?

W przypadku mniejszych ładunków o nieregularnych kształtach, warto włożyć je do mocnych kartonów. Kiedy zostaną one ułożone na palecie, to zagwarantuje to większą stabilność – zwłaszcza jeśli owinie się je dodatkowo folią stretch, co zabezpieczy przed przesuwaniem i upadkiem.

Ładunek w kartonach, ułożony na paletach i zabezpieczony mocną folią stretch, to także wygoda dla magazyniera. Odpowiednio przygotowany transport usprawnia pracę w całej ścieżce dostaw.

Przeczytaj także: