Folia z regranulatu – czym różni się od klasycznego stretchu?

regranulat do pordukcji folii

Na świecie produkowana jest niewyobrażalna ilość odpadów, które zagrażają naszej planecie. Wymaga to wdrożenia stosownych zmian, których celem jest ograniczenie do minimum ilości śmieci. Jednym z rozwiązań jest recykling, czyli wtórne wykorzystanie danego surowca. Proces ten dotyczy również folii stretch, która może być poddana ponownej obróbce. W ten sposób otrzymywana jest folia z regranulatu.

regranulat do pordukcji folii

 

Co to jest regranulat?

Regranulat otrzymywany jest w procesie przetwarzania tworzyw sztucznych, np. odpadów foliowych czy zużytych opakowań. Ma postać drobnych granulek bądź pastylek o nieregularnym kształcie. To tworzywo wcześniej przetworzone, zmielone oraz poddane ponownej granulacji. Tego typu proces pozwala ograniczyć ilość odpadów, które zalegają na wysypiskach. Regranulacja doskonale wpisuje się w ekologiczne oczekiwania, którym muszą sprostać producenci folii stretch. Umożliwia ona bezodpadową produkcję, jak również wykorzystuje zużyte materiały w procesie recyklingu. Wszystko to wpływa na ograniczenie zużycia surowców i materiałów, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów i pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Jak powstaje regranulat?

Proces powstawania regranulatu rozpoczyna się od pozyskania odpadów produkcyjnych. Najczęściej są one odbierane z zakładów produkcyjnych, centrów dystrybucji oraz magazynów. Dalszy etap to dokładne oczyszczenie pozyskanego surowca. Następnie odpady są kolejno: dokładnie suszone, mielone i ponownie poddane suszeniu tak, aby usunąć wilgoć, gdyż mogłaby ona zaburzyć cały proces. Pozyskane w ten sposób tworzywo trafia do ekstrudera. Maszyna ta posiada specjalne filtry, które odpowiadają za powstawanie regranulatu. Działanie wysokiej temperatury skleja materiał w większe cząsteczki. W dalszej kolejności przetworzone tworzywo jest wytłaczane, zazwyczaj w postaci ciętych nitek.

Jak regranulat przetwarzany jest na folię?

Produkcja folii stretch polega na rozgrzaniu regranulatu i równomiernym rozprowadzeniu na głowicy wytłaczarki. Specjalne filtry umożliwiają nadanie tworzywu konkretnych właściwości. Regulacji podlega stopień wytrzymałości na rozdarcia oraz uszkodzenia mechaniczne, jak również stopień elastyczności. Po ostudzeniu regranulatu powstaje ekologiczna folia stretch, która jest gotowa do użytkowania.

Jakie są zalety stosowania folii z regranulatu?

Główną zaletą folii z regranulatu jest fakt, że nie różni się ona znacząco od tradycyjnej folii stretch. Oba surowce posiadają zbliżone właściwości. Folia powstała z wykorzystaniem regranulatu cechuje się elastycznością, wytrzymałością czy trwałością, ponadto jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Wyróżnia się również dobrą przyczepnością oraz hydrofobowością. Niewątpliwie dużą zaletą jest przyjazny wpływ na środowisko naturalne. Pozyskiwana w ten sposób folia zmniejsza ilość śmieci. Dodatkowo jest tańsza niż produkt bazowy.

właściwości ekologicznej folii stretch

Czym różni się od klasycznej folii stretch?

Właściwości pozyskanej z regranulatu folii stretch, są zależne od jakości odpadów. Im dokładniej plastik zostanie wyselekcjonowany, tym wyższe parametry użytkowe można osiągnąć w procesie recyklingu. Z reguły regranulat nie różni się znacząco od oryginalnego surowca. Cechuje się jednak nieco mniejszą lepkością oraz gorszą wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że traci na funkcjonalności i praktyczności. Folia z regranulatu nadal świetnie zabezpiecza owinięte przedmioty czy ładunek.

W jakich okolicznościach lepiej sprawdzi się klasyczna folia, a w jakich ta z regranulatu?

Oba rodzaje folii cechują się trwałością, wytrzymałością, solidnością wykonania oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne, np. przebicie czy przecięcie. Doskonale ochraniają wszelkie opakowania, pudełka czy palety, stabilnie zabezpieczając ładunek podczas transportu lub magazynowania. Oba materiały są bardzo elastyczne i ściśle przylegają do owiniętej powierzchni. Folia z regranulatu niewiele odbiega swymi właściwościami od klasycznej folii stretch. Wszystko zależne jest od jakości materiału bazowego. Właśnie dlatego folia z regranulatu może być wykorzystywana tak samo, jak klasyczna folia stretch.

W obliczu poważnych zmian klimatycznych, wdrożenie innowacyjnych rozwiązań jest niezwykle istotne. Co roku zużywane są ogromne ilości folii, co przekłada się również na sporą ilość odpadów. Właśnie dlatego tak ważne jest pozyskiwanie regranulatu i wybieranie ekologicznych rozwiązań.

Przeczytaj także: