
Folia stretch jest powszechnie stosowanym produktem, którego zadaniem jest zabezpieczenie przedmiotów, opakowań czy zawartości palety. Dzięki swej niezawodności wykorzystywana jest w wielu branżach. Folie występują w różnej kolorystyce, co przekłada się na ich zastosowanie.
Jakie są rodzaje folii stretch?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów folii stretch, do których zalicza się:
- Folia stretch ręczna – najczęściej stosowana jest do ręcznego zabezpieczania ładunków na paletach. Świetnie sprawdza się również do owijania mniejszych elementów. Jest prosta w obsłudze i umożliwia dostosowanie naprężenia względem konkretnego zapotrzebowania. Dla lepszego efektu owijania stosowane są tzw. dyspensery, które znacząco ułatwiają rozwijanie folii.
- Folia stretch maszynowa – jest dedykowana do automatycznych maszyn pakujących, tzw. owijarek. Cechuje się większą rozciągliwością i wydajnością, dzięki czemu dokładniej zabezpiecza ładunek. Stosowana jest w miejscach, gdzie folia stretch wykorzystywana jest na szeroką skalę przy większej liczbie produktów, a efektywność i szybkość owijania jest priorytetem.
Jakie są różnice pomiędzy folią stretch ręczną a maszynową?
Folia stretch ręczna wykorzystywana jest w miejscach, gdzie liczba produktów bądź palet do owinięcia jest niewielka. Dodatkowo załadunek nie powinien być zbyt wysoki, aby osoba owijająca mogła dosięgnąć wierzchu palety. To czasochłonna metoda, która wymaga użycia siły ludzkich mięśni. Z kolei folia stretch maszynowa wymaga użycia owijarki. Doskonale sprawdza się przy wyższych załadunkach oraz znacznej ich ilości. Pakowanie czy zabezpieczanie towarów przy użyciu maszyny znacznie przyspiesza i usprawnia cały proces. Dużą zaletą jest dokładność owijania oraz mniejsze zużycie folii w porównaniu do ręcznego procesu.
Jakie są dostępne kolory folii stretch?
Kolorowe folie stretch powstają w wyniku dodania w procesie produkcji koncentratu barwiącego, który zapewnia prawidłowy poziom krycia oraz konkretny kolor. Zastosowany barwnik rozłożony jest na całej folii, dzięki czemu poziom krycia jest idealny.
Folia stretch występuje w bogatej kolorystyce. Jednak najczęściej spotykane są transparentna, biała i czarna.
Czy kolor folii stretch ma znaczenie?
Dobór odpowiedniego koloru folii stretch w dużej mierze zależny jest od indywidualnych preferencji oraz zapotrzebowania. Przeźroczyste są najbardziej uniwersalne, natomiast kolorowe doskonale zamaskują zawartość załadunku, ponadto mogą służyć do selekcji produktów na magazynie. Białe folie odbijają światło, chroniąc zawartość, z kolei czarne mogą powodować nagrzewanie się ofoliowanych towarów.
W jakich przypadkach sprawdzają się poszczególne kolory folii stretch?
Folie stretch są powszechnie stosowane w wielu branżach, głównie w logistycznej, budowlanej, produkcyjnej oraz przetwórczej. Materiał ten świetnie zabezpiecza ładunek i jest prosty w użyciu. Folie stretch występują w wielu kolorach, jednak najczęściej stosowane są:
Przeźroczysta
Ten rodzaj folii stretch pozwala zidentyfikować owinięte produkty. Skutecznie chroni ładunek przed wilgocią, kurzem, pyłem czy uszkodzeniem. Doskonale zabezpiecza również przed opadami atmosferycznymi. Przeźroczysta folia stretch najczęściej jest wykorzystywana w branży spożywczej, gdzie możliwość identyfikacji zapakowanych produktów jest bardzo ważna. Dodatkowo ten rodzaj folii stanowi barierę dla zapachów. Chętnie wykorzystywana jest również w domowych warunkach, głównie podczas remontów bądź w celu zabezpieczenia mebli ogrodowych na okres zimowy. Na co dzień stosowana jest także w ogrodnictwie oraz w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich.
Biała
W przeciwieństwie do przeźroczystej foli stretch, biała barwa pozwala zakryć zawartość ładunku. Wyróżnia się dużą wytrzymałością oraz rozciągliwością, ponadto świetnie chroni przed promieniowaniem UV, wilgocią oraz kurzem. Zapewnia również odpowiednie usztywnienie towarów, co przekłada się na stabilność ładunku podczas transportu. Zapobiega także ślizganiu oraz przesuwaniu się przewożonych paczek. Taki kolor folii wykorzystywany jest w rolnictwie do produkcji sianokiszonki.
Czarna
Ten rodzaj folii stretch jest wykorzystywany tam, gdzie konieczne jest zamaskowanie produktów. Świetnie chroni ładunek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz uszkodzeniami. Warto mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj folii może wpłynąć na wewnętrzną temperaturę ładunku, gdyż czerń wykazuje większą tendencję do nagrzewania.
Folia stretch ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Z powodzeniem wykorzystywana jest również w warunkach domowych. Jej odpowiedni dobór uzależniony jest głównie od indywidualnego zapotrzebowania.
Przeczytaj także: