Bezpieczny transport to nie tylko przewóz towarów z jednego miejsca w drugie. To proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę, ładunek musi być precyzyjnie zabezpieczony. To nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wymóg prawny. Nieprawidłowa ochrona towarów może stwarzać realne zagrożenie, a w niektórych przypadkach może skutkować całkowitym zniszczeniem załadunku.
Dlaczego przy transporcie towaru tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku?
Bezpieczny transport towarów to proces, który jest regulowany prawnie. Odpowiednie rozmieszczenie i zabezpieczenie ładunku jest niezwykle istotną kwestią. Bezpieczeństwo podczas przewozu towarów reguluje:
- ustawa Prawo o ruchu drogowym;
- unijna norma PN-EN 12195;
- normy branżowe np. Prawo przewozowe czy Konwencja CMR;
- rozporządzenie w sprawie homologacji pojazdów samochodowych, przyczep, a także przedmiotów wyposażenia bądź części.
Bezpieczny transport towarów wymaga przemyślanej logistyki. Duże znaczenie ma prawidłowe rozmieszczenie ładunku, ponieważ niewłaściwe przewożenie będzie zagrażało zarówno kierowcy, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Dodatkowo źle załadowany i zabezpieczony towar może ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu. Jego skuteczne unieruchomienie jest warunkiem koniecznym bezpiecznego transportu. Przewożony ładunek nie może naruszać stateczności całego zestawu czy utrudniać kierowania pojazdem. Właśnie dlatego kluczowe jest prawidłowe zabezpieczenie, uniemożliwiające przemieszczanie się oraz wywoływanie nadmiernego hałasu. Odpowiednie mocowanie powinno dotyczyć każdego ładunku – i to niezależnie od jego wagi. Warto mieć na uwadze, że przy ostrym hamowaniu bądź gwałtownym skręcie, towar może się przemieścić bądź nawet wypaść z auta. Najczęściej za prawidłowe zabezpieczenie ładunku odpowiedzialni są przewoźnicy.
Dobór odpowiedniej metody zabezpieczenia towarów zależy głównie od ich rodzaju. Ochronę należy rozpocząć od określenia właściwości ładunku, a także opakowania, które pełni jedną z podstawowych funkcji zabezpieczających. Chcąc uniknąć uszkodzenia bądź zniszczenia towarów, warto zastosować folię stretch. Jest to najpopularniejszy i najskuteczniejszy materiał, powszechnie stosowany do zabezpieczenia ładunku – nie tylko znajdującego się na palecie. Idealnie nadaje się zarówno do małych, jak i dużych zestawów. Doskonale stabilizuje cały ładunek, uniemożliwiając jego przesuwanie się po palecie, co gwarantuje stabilność zapakowanych produktów. Folia stretch, dzięki swej uniwersalności i niskiej cenie, cieszy się dużą popularnością i jest chętnie wykorzystywana jako ochrona wszelkich towarów.
W jaki sposób owijać towar folią stretch, aby robić to skutecznie?
Prawidłowo owinięty towar będzie w pełni zabezpieczony podczas transportu. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest przywiązanie folii do spodu palety. Następnie należy dokładnie owinąć cały ładunek minimum 3 razy, co zagwarantuje stabilność. Ważne, aby folia była cały czas napięta, a do towaru przylegała jej wewnętrzna strona, co zapewni lepsze klejenie. Równie ważna jest górna część załadunku, którą również należy starannie owinąć. Kolejną czynnością jest mocowanie powierzchni górnej krzyżowo, czyli od jednego rogu do drugiego – czynność tę również należy wykonać trzykrotnie. Ostatni etap to ponowne owinięcie bocznych ścian palety. Tak zabezpieczony ładunek będzie nie tylko gwarancją bezpieczeństwa – folia skutecznie ochroni cały towar przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami, kurzem, wilgocią czy promieniami UV. Dodatkowo poszczególne produkty nie będą się przemieszczać, dzięki czemu nie ulegną zniszczeniu. Co ważne, prawidłowo owinięta paleta uniemożliwi również ewentualną kradzież oraz zagwarantuje stabilność produktów w trakcie transportu. Folia stretch, dzięki swej uniwersalności, doskonale sprawdza się w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym czy w budownictwie. Dodatkowo świetnie nadaje się do pakowania i ochrony produktów o nietypowym kształcie. Dużą zaletą jest również fakt, że folią można owinąć niemal każdy produkt czy ładunek; ponadto przylega ona doskonale, co gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Jest elastyczna, dzięki czemu precyzyjnie dopasowuje się do zawartości palety – folia scala ją z towarem.
Zapoznaj się z ofertą folii stretch
Odpowiednio zaplanowany transport i ochrona towarów będzie gwarancją bezpieczeństwa zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników drogi. Prawidłowo dobrane zabezpieczenie skutecznie ochroni ładunek przed czynnikami mechanicznymi oraz klimatycznymi. Nie dziwi więc fakt, że folia stretch jest powszechnie stosowana jako najskuteczniejsze zabezpieczenie ładunku podczas transportu. Zachęcamy do zakupu bezpośrednio od producenta folii CAST.
Przeczytaj także: